O autorze
Z pasją związana ze zdrowiem, tym publicznym i tym własnym. Będzie głownie o nim, bo jest tak samo ważne dla wszystkich.
Z pasją również gotuje i czyta, co z półki w ręce spadnie. Jeszcze studentka, zabiegania wegetarianka, a teraz blogerka.

Ruszyła akcja Żółty Tydzień. Co wiemy o żółtym problemie?

http://www.prozdrowie.pl/
Już po raz 30. rusza akcja Żółty tydzień, która ma na celu uświadamianie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych powiązanych z wirusowymi zapaleniami wątroby. Kolejnym celem jest edukacja w zakresie profilaktyki tych chorób. Tegoroczna edycja trwać będzie od 13 do 24 kwietnia, w trakcie której będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i WZW typu B oraz zadbać o ochronę swojej wątroby.

Dlaczego to takie ważne?

Wirus WZW typ A, wywołujący zapalenie wątroby (potocznie: żółtaczka pokarmowa, choroba „brudnych rąk”), przenoszony jest przez wodę i pożywienie lub przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Narażone są szczególnie osoby podróżujące do krajów, gdzie ścieki i wodociągi nie funkcjonują prawidłowo. Choroba ta szybko szerzy się w zbiorowiskach dzieci (przedszkola, szkoły) oraz wśród domowników. Każdego roku na ten typ wirusowego zapalenia wątroby zapada 1,4 mln osób na świecie. W Polsce odnotowano w 2014 r 73 przypadki nowych zachorowań (w roku 2013 liczba ta wyniosła 48 nowych przypadków). Rosnąca liczba zachorowań jest niepokojąca. Choroba ta u dzieci w 90% przebiega bezobjawowo jednak u dorosłych, jeżeli przekształci się w ostre zapalenie wątroby, śmiertelność wynosi 50%.

Jak można się chronić przez zakażeniem tym wirusem? Najprostszą metodą jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny: mycie owoców i warzyw, mycie rąk, unikanie picia wody z podejrzanych źródeł. Skutecznym sposobem zapobiegania zakażeniom jest szczepienie ochronne. Szczepienia te zalecane są osobom wyjeżdżającym do krajów ze zwiększoną zapadalnością na tego wirusa, np.: do Bułgarii czy Egiptu. W Polsce szczepienie to jest zaliczone do kategorii zalecanych. Ceny szczepionki wahają się od ok. 80 do ponad 130 zł, podawana jest ona w dwóch dawkach.

Wirusowe zapalenie typu B (tzw. żółtaczka wszczepienna lub zakaźna) wywoływane jest przez wirus WZW B, którym zarazić się można poprzez kontakt z zakażoną krwią (np.: „brudne” igły podczas pobierania krwi, szycie ran), poprzez kontakt seksualny oraz w trakcie korzystania z usług salonów tatuaży, salonów kosmetycznych czy fryzjerskich. Wirus WZW B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV! Z dostępnych danych wina iż 1 na 100 osób w Polsce jest nosicielem wirusa WZW B, w liczba zakażeń Polsce należy do najwyższych w Europie (w roku 2014 odnotowano 2 769 zachorowań, dla porównania- w roku 2013 liczba nowych zachorowań wyniosła 1541 przypadków). Zakażenie wirusem WZW typ B może prowadzić do zapalenia wątroby, marskości wątroby czy też jej niewydolności.


Co robić aby się uchronić przed tym wirusem? Przede wszystkim unikać ryzykownych sytuacji, np.: robienia tatuaży w niesprawdzonym miejscach i nie sterylnych warunkach czy przypadkowych kontaktów seksualnych. W tym przypadku również skuteczne jest szczepienie ochronne, przewidziane w kalendarzu szczepień jako obowiązkowe, podawane dziecku w 3 dawkach w pierwszym roku życia.

Od kilku lat WHO podkreśla, że wirus WZW typ B jest drugim po tytoniu czynnikiem rakotwórczym, który może odpowiadać nawet za 80 proc. przypadków raka wątroby. W Polsce z roku na rok przybywa nowych przypadków zakażeń wirusem WZW typ B, dlatego warto wiedzieć o nim więcej i zapobiec potencjalnemu zakażeniu.

Po więcej informacji warto sięgnąć na stronie internetowej akcji „Żółty Tydzień”: www.zoltytydzien.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...