O autorze
Z pasją związana ze zdrowiem, tym publicznym i tym własnym. Będzie głownie o nim, bo jest tak samo ważne dla wszystkich.
Z pasją również gotuje i czyta, co z półki w ręce spadnie. Jeszcze studentka, zabiegania wegetarianka, a teraz blogerka.

Słowo o higienie

Najprostrzy i najefektywniejszy sposób ochrony przez infekcjami
Najprostrzy i najefektywniejszy sposób ochrony przez infekcjami http://www.informatorbrzeski.pl/feleitony/klucz-do-zdrowia-czyste-rece/
Dom bez łazienki albo korzystanie z drewnianych wychodków (tych z wyciętym na drzwiach serduszkiem) brzmi jak powrót do co najmniej średniowiecza. Nie wyobrażamy sobie dnia bez prysznica, zapasy kosmetyków pozwolą na przetrwanie apokalipsy w pachnącym stylu a perfekcyjny porządek, utrzymany dzięki użyciu masy środków czyszczących, to nasza specjalność. Na higienie i czystości znamy się jak mało kto. Szkoda tylko, że zapominamy o podstawach.

Woda, mydło i zdrowy rozsądek. Wszystko czego nam potrzeba, aby ochronić się przed wieloma problemami zdrowotnymi. Zdziwieni? Nie chodzi o nerwicę natręctw i obsesyjne bieganie do łazienki. Chodzi o proste zasady, wbijane do głowy już w przedszkolu: mycie rąk przed posiłkami, po toalecie, po dotykaniu surowego mięsa czy nieumytych warzyw, po kichnięciu- jeżeli zdarzy nam się zakryć nos dłońmi (kichanie w zgięcie łokciowe jest o wiele bezpieczniejsze dla innych, ponieważ łokciem się z ludźmi nie witamy, a dłoń zdarza nam się podać i przy okazji poczęstować zarazkami). Jest to najbardziej efektywny spósób zapobiegania infekcjom.

Takie proste zachowania, a mogą nas uchronić przez biegunkami, sezonowymi przeziębieniami, grypą i celebrytką ostatnich dni - odrą, też nas ochroni. W 2003 roku Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, dotyczący epidemicznego występowania zakażeń przewodu pokarmowego, który wykazał, że 69% tych zakażeń było skutkiem przenoszenia zarazków poprzez zanieczyszczone ręce i powierzchnie (z raportu wynika też, że 80% infekcji przenoszonych jest przez ręce).

Jak wykazały badania, mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę drobnoustrojów, które mogą być przyczyną chorób już o około 90%. Kolejne 15 sekund usuwa je całkowicie. Przedmioty codziennego użytku: klawiatura, telefon, stół mogą posiadać na swojej powierzchni niechcianych gości. Wirus grypy przetrwa prawie 72 godziny w takich „domowych” warunkach. Nie potrzebny jest codzienny maraton dookoła mieszkania ze szmatką, wycierając wszystko, co nam na drodze stanie wierząc, że jesteśmy uratowani przed plagą bakterii i wirusów. Wystarczy myć ręce.


„Mydło, woda i zdrowy rozsądek to najlepsze środki dezynfekcyjne, jakie znamy” Wiliam Osler
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...